Trekking w Himalajach na własną rękę – 5 pytań i odpowiedzi

Trekking w Himalajach na własną rękę – 5 pytań i odpowiedzi

Jakiś czas temu miałam przyjemność poprowadzić z Jakubem prelekcję na temat Himalajów. Przez 2,5 h rozmawialiśmy o tym, jak zabrać się za wejście na ponad 5000 m n.p.m., ale też o tym jak wygląda trekking po nepalskich Himalajach. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na 5 pytań, które najczęściej mi zadajecie.

Trekking w Himalajach – jakie są koszty?

Lot w Himalaje

Ile kosztuje wyprawa w najdroższe góry świata? To chyba jedno z pierwszych pytań, które się pojawia podczas planowania trekkingu. Zacznijmy od początku. Najpierw musimy się tam jakoś dostać. Lot z Polski do Katmandu można spokojnie kupić za 2500 PLN. Tanio bilety upolujecie przez FlyDubai – to taki Wizzair na długie dystanse. Po przedostanie się do Nepalu zaczyna się zabawa – o tym jak dostać się z Katmandu do Lukli pisałam w poprzednim blogu. Lot kosztuje ok 300 USD od osoby w dwie strony, jest to stała cena i taniej nie będzie.

Nocleg

Jeśli Wasza wizyta w Himalajach to tylko trekking, nie powinniście zbankrutować. Nocleg w lodży kosztuje 5-10 USD za 2 osoby. O rezerwację nie trzeba się martwić. Wystarczy zapytać w pierwszym lepszym lokum, czy znajdą się 2 łóżka (sumie to częściej niż łóżka drewniane prycze:). W pokojach jest zimno i trzeba mieć swój śpiwór. Wiadomo im wyżej tym zimniej. W okolicach Pangboche (mniej więcej w połowie drogi Lukla – Everest Base Camp) w nocy temperatura już spada poniżej zera, a w oknach pojawia się szron. Polecam śpiwór nie grubszy niż 600-tka.  

Jedzenie

Jeżeli chodzi o jedzenie, to wcale nie jest tak tanio jakby mogło się wydawać. Śniadanie to 4-6 USD. Przy czym mój Kuba musiał zjeść 3 porcje, żeby się najeść… Mi zazwyczaj starczała jedna, dwie porcje. Obiad to koszt 5-10 USD. Wieczorami nie obejdzie się bez 2 litrowego termosu z czymś ciepłym do picia – 5 USD. Polecam ginger-lemon-honey (yumm!).

Inne

Na trasie znajduję się kilka punktów kontrolnych. Koszt wejścia do parku narodowego Sagarmatha kosztuje 15 USD. Koszt tragarza, który uniesie około 25 kg to mniej więcej 10 USD za dzień. 

Czy da się pojechać w Himalaje na własną rękę?

Tak! Jeśli planujecie trekking pod Everest lub przez Trzy Przełęcze, droga jest jedna. Zgubienie się nie wchodzi w grę, więc nie ma sensu płacić za przewodnika. Zdecydowanie polecam organizację trekkingu w Himalajach na własną rękę. Jesteście niezależni, plan i tempo nie jest narzucony przez resztę. Region jest bezpieczny i wszędzie są życzliwi ludzie. Agencje są drogie, więc takie rozwiązanie obniża znacznie koszty wyprawy.

Jak się przygotować na trekking w Himalajach?

Czy trekking w Himalajach wymaga wcześniejszego przygotowania fizycznego? Nie. Sam trekking pod Everest przez Trzy Przełęcze jest prosty i nie musisz być zapalonym górołazem, żeby się tam doczłapać. 80% turystów, których spotkasz na drodze (łącznie z niemieckimi emerytami), idą właśnie tam.

Jedyną przeszkodą jest brak tlenu. Wysokość na każdego działa inaczej, dlatego trzeba pamiętać o piciu ciepłej wody, odpoczynku (mniej więcej co 500 metrów w górę nocleg) i dostarczaniu odpowiedniej porcji kalorii (na pewnej wysokości odechciewa się jeść).

Na trekking w Himalaje najlepiej jechać w październiku/listopadzie.

Co zabrać w Himalaje?

Lepiej mniej niż więcej. To na pewno 🙂 Amplituda temperatur jest duża. Zaczynając od Lukli, krótki rękawek czasem wystarczy, ale wyżej temperatura spada poniżej zera. Poniżej lista ubrań, które według mnie warto spakować w Himalaje:

  • bielizna termo x 2
  • softshell
  • cienka puchówka
  • zestaw polarowy (spodnie + bluzka)
  • spodnie trekkingowe
  • okulary przeciwsłoneczne
  • buff
  • czapka
  • cienkie i grube rękawiczki
  • skarpety smartwool średniej grubości

Jakie buty na trekking w dolinie Khumbu?

Ubrania ubraniami, ale jakie buty wybrać w Himalaje? Buty za kostkę czy nie? Co kto woli. Ja szłam w krótkich butach podejściowych Mammuta. Sprawdziły się idealnie. Szkoda miejsca w bagażu na buty za kostkę.

Bonusowe rady

  • Weźcie dużo pastylek na gardło (powietrze jest suche i wszędzie unosi się pył), infekcja gardła gwarantowana.
  • Pamiętajcie też o buffie, który super zabezpiecza gardło.
  • Pijcie dużo ciepłych płynów (przegotowaną wodę można dostać w każdej lodży).
  • Uważajcie na mięso w knajpach. Zwłaszcza jeśli zauważycie, że nie przewijają się przez nią tłumy.
  • Miejcie ze sobą zawsze papier toaletowy.

Dodaj komentarz